Niz je primjera gradova u balkanskoj regiji u kojima je socijalna slika poražavajuća nakon privredne agonije velikog giganta. Grad u centralnoj Bosni i Hercegovini, Zavidovići, nije izbjegao takvu sudbinu.
Nekada se dičio najznačajnijom drvoprerađivačkom kompanijom, koja to više nije, javlja novinar Al Jazeere Boris Gagić.
Grupa nezadovoljnih mještana je u centru Zavidovića podigla šatore u kojima jedu, spavaju i griju se. Oni, kako kažu, ukazuju na probleme koji se gomilaju. U gradu sa 40.000 stanovnika, zaposleno ih je 3.500.
„Sa izlaskom sad ove generacije iz srednje škole, bit će 10.000 nezaposlenih i to je katastrofalno“, ističe Šemsudin Gradinović, stanovnik Zavidovića.
Za katastrofalno stanje krive lokalnu vlast. Peticija za njihov odlazak se potpisuje, što načelnika ne brine. Polupana vrata i prozori na zgradi popravljeni su, no gnjev građana radom odgovornih u gradskoj administraciji ne jenjava.
„Ljudi samo svoju familiju zapošljavaju: braće, sestre, amidižiće, daidžiće“, smatra Muhamed Hoš.
Plata 115 eura
Iako zaposlena u Krivaji, nekada najznačajnijoj drvoprerađivačkoj firmi u BiH, Nefa Palić pokazuje kako plata koju prima iznosi 115 eura. Manja je od prosječnog mjesečnog primanja, ali i minimalca u tom dijelu države. I tu nije kraj paradoksima.
„Odbija se doprinos za PIO, zdravstveno osiguranje, doprinos za osiguranje nezaposlenih, naši radnici koji su bolesni liječe se o svom trošku i niko im ne plaća bolovanje u Krivaji, niko“, navodi Palić.
Krivaja je prošla put mnogih velikih firmi 1990-ih godina - privatizaciju. Potom je više puta mijenjala vlasnika, a neslavno je okončano i partnerstvo sa švedskom IKEA-om. I nije stala na noge. Privredna agonija - radi se kada ima posla i sirovine, zamijenila je predratnu sliku.
„Kada se na kapiji pomoli 14.000 radnika: jedni izlaze, drugi ulaze, to je ogromna masa“, rekao je bivši radnik Krivaje Suad Mulasmajić.
Ogromnih 65 miliona eura sada su gubici Krivaje. Vrijednost imovine, koja se smanjuje iz godine u godine, iznosi 33 miliona eura. Nestala su predstavništva firme na nekoliko kontinenata. Veza sa svijetom - zgrada napravljena u doba Austro-Ugarske, kada je osnovana Krivaja - koja je posljednjih godina u stečaju.
„Stečajni upravnik Krivaje je jasan. Reorganizacija firme nije uspjela, radi se na rasprodaji, te dobijanju novca za imovinu preduzeća, bar onoga što se može prodati“, javlja Al Jazeerin Boris Gagić.
Loši poslovni potezi
Oni koji su stvarali Krivaju ukazivali su na pogubnost loših poslovnih poteza i za to su dobili otkaz. Mirsad Buljubašić pet godina nije ušao u krug firme. Mišljenje i dalje ne mijenja.
„Krivajom je sve vrijeme upravljala politika i pojedinci iz politike“, kaže.
Postojeće sindikalne vođe vjeruju politici i tvrde da nije sve izgubljeno.
„Radi se na tome da se okonča stečajni postupak, zadrži 1.100 radnika, spasi firma... Mislim da smo na korak, u pregovorima s Vladom i budućim kupcima, spasiti preduzeće, prvi u regiji“, ističe Ferid Balić iz Sindikata Krivaje.
Izvor: Al Jazeera
Zavidovići su se nekada dičili najznačajnijom drvoprerađivačkom kompanijom, koja to više nije.
Clik here to view.
